Jeziora w Pojezierzu Wałeckim Jeziora w Pojezierzu Wałeckim

Trzebiń

Jezioro Trzebiń, zwane również Trzebińskie albo Rakowiec, jest zbiornikiem polodowcowym, typu rynnowego. Posiada linię brzegową słabo rozwiniętą. Powierzchnia ogólna - 23,86 ha, długość -1000 m, szerokość - 300 m, średnia szerokość - 239 m, długość obrzeża - 2250 m. Trzebiń jest zbiornikiem głębokim, miejscami do 19,1 m, głębokość średnia -11,1 m. Dno zbiornika jest dość słabo rozwinięte. Jest to rynna o regularnym przejściu kolejnych izobat.

Głęboczek znajduje się w centralnym punkcie i zajmuje powierzchnię około 5 ha. Otoczenie jeziora stanowią lasy iglaste i nieużytki. Akwen jest ubogi pod względem florystycznym. Roślinność wynurzona występuje wąskim pasmem w części wschodniej zbiornika, zanurzona zaś w literału południowym i północnym. Trzebiń jest zbiornikiem typu leszczowego. Oprócz leszcza występuje tam: szczupak, okoń, karp, karaś, trafia się także węgorz.

Użytkownikiem jeziora jest Polski Związek Wędkarski, który od lat prowadzi systematyczne jego zarybianie. Wpuszczono tam karasia, szczupaka, karpia i amura oraz narybek węgorza. Dojazd do zbiornika jest bardzo dogodny: najpierw około 5 km szosą Człopa - Wieleń do wsi Trzebiń, a następnie krótkim odcinkiem duktu leśnego. Woda w zbiorniku jest czysta i dość przejrzysta. Do akwenu nie wpływają żadne ścieki.