Jeziora w Pojezierzu Wałeckim Jeziora w Pojezierzu Wałeckim

Orle Wielkie

Jezioro Orle Wielkie położone jest około 2,5 km na południowy za-chów od wsi Orla oraz około 3 km w kierunku północno-zachodnim od Łowicza Wałeckiego. Dojazd do akwenu jest bardzo dogodny. Najpierw jedziemy około 5 km lokalną drogą Mirosławiec - Orla, następnie skręcamy w lewo i jedziemy jeszcze kilometr drogą leśną, do samego jeziora.

Orle Wielkie jest zbiornikiem polodowcowym o kształcie nieregularnym. Położone jest w kierunku wschodnio-zachodnim. Okalające je tereny to dość strome zbocza porośnięte lasem mieszanym o przewadze drzew liściastych. Od strony południowo-wschodniej przylega do jeziora podmokła łąka, przez którą przepływa niewielki ciek. Powierzchnia jeziora wynosi - 27,15 ha, długość - 1100 m, szerokość maksymalna - 410 m, szerokość średnia - 292 m, długość obrzeża - 2929 m, głębokość maksymalna - 25 m, zaś średnia - 3 m. Wskaźnik głębokości -0,12 m dowodzi, że dno w tym akwenie ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę. Czasami o wręcz zaskakującej konfiguracji.

W wielu miejscach znajdują się głębokie "studnie" o niemal pionowych ścianach. Średnice ich natomiast są niewielkie, wynoszą od kilku do kilkunastu metrów. Środkiem jeziora przechodzi głęboki rów, kilkunastometrowej szerokości. Podobnie jak dno urozmaicona jest linia brzegowa jeziora, posiada ono kilka atrakcyjnych zatok, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju różnych gatunków ryb. Toń Orlego Wielkiego ma jasnozielony odcień, jego wody zaliczane są do l klasy czystości. Akwen zasobny jest w roślinność. Pas trzcin i oczeretów znajduje się na ponad 80 proc. linii brzegowej. Występuje tam: trzcina pospolita, pałka wąskolistna i sitowie jeziorne.

Roślinność wynurzona nie tworzy wyraźnej strefy, lecz występuje przeważnie w zewnętrznych pasmach oczeretów. Reprezentowana jest głównie przez grążel żółty i grzybień biały. Roślinność zanurzona występuje głównie na wypłyceniach zbiornika. Jest to moczarka kanadyjska oraz rdestnice. Jezioro pod względem rybackim zaliczane jest do typu leszczowego. Występują tam: szczupak, lin, węgorz, karp, leszcz oraz sum. Ten ostatni jest autochtoniczny, a więc również bardzo duży oraz z ostatnich zarybień. Akwen ten zarybiany był systematycznie karpiem, amurem, szczupakiem, linem i innymi rybami. W obrębie zbiornika oraz w znacznej od niego odległości nie ma żadnych zabudowań.

Akwen ten jest więc oazą ciszy i przyjemnego, często bardzo skutecznego wędkowania. Użytkownikiem jeziora jest Polski Związek Wędkarski.