Jeziora w Pojezierzu Wałeckim Jeziora w Pojezierzu Wałeckim

Jezioro Nieradż

Jezioro Nieradż zwane jest również Nieradzim Wielki, Nieradż Wielki, Nieradż Duży. Zbiornik ma kształt nieregularny, położony jest w kierunku północno-wschodnim. Okalają go tereny głównie bagienne. Dostęp do brzegów jest utrudniony. Najlepiej wędkować jest w nim z łodzi. Brzegi prawie w całości porośnięte są trzciną i sitowiem. Wód jeziora nie zasilają żadne cieki. Brak jest źródeł poważniejszych zanieczyszczeń.

Zlewnię akwenu stanowią przede wszystkim lasy mieszane, które porastają dość znaczne wzniesienia. Powierzchnia ogólna jeziora wynosi - 24,3 ha, w tym lustra wody -20,41 ha, długość - 850 m, szerokość maksymalna - 475 m, zaś średnia -287 m, długość obrzeża - 2000 m. Głębokość maksymalna - 10,6 m, zaś średnia - 4,9 m. Jezioro pod względem rybackim jest typu leszczowego. Najliczniej występują w nim: węgorz, sieja, szczupak, lin, okoń, płoć.

W rejonie Nieradzia, niemal w jego sąsiedztwie, znajdują się jeszcze cztery inne jeziora typu wytopiskowego: Nieradź Mały (PZW), Nieradzimek (PZW), Sądowo Wielkie (PZW), Okoninko (dzierżawca indywidualny). Jezioro Nieradź użytkowane jest przez Zakład Rybacki Spółka Jawna w Wałczu.