Jeziora w Pojezierzu Wałeckim Jeziora w Pojezierzu Wałeckim

Jezioro Łubianka

Jezioro Łubianka, zwane również Łubianka albo Ostrowiec Duży, ma kształt wydłużony w kierunku północno-południowym. Dojazd do zbiornika jest bardzo dogodny, szosą Wałcz - Szwecja, do wsi Ostrowiec, skąd nie mijając jej zabudowań, należy skręcić, również drogą asfaltową, w lewo. Już pieszo należy udać się nieco dalej wschodnią stroną linii brzegowej w kierunku północnym. Jedynym utrudnieniem będą tu dość wysokie skarpy porośnięte głównie drzewami liściastymi, krzewami leszczyny, wierzby oraz miejscami dość szerokim pasmem trzcin. Co kilkadziesiąt metrów znajdują się jednak kładki wędkarskie oraz miejsca wolne od roślinności wynurzonej, z których swobodnie można wędkować z brzegu.

Ogólna powierzchnia jeziora wynosi - 108,14 ha, zaś lustra wody -91,2 ha, długość - 2440 m, szerokość maksymalna - 560 m, zaś średnia -374 m, długość obrzeża - 5900 m, maksymalna głębokość - 17,8 m, zaś średnia - 7,1 m.

Po stronie zachodniej zbiornika znajduje się niewielkie bagnisko. Jezioro przyjmuje kilka drobnych dopływów. Odpływ stanowi natomiast ciek odprowadzający wody ku południowi, do rzeki Dobrzycy. Ciekawie ukształtowana jest linia brzegowa oraz rzeźba dna tego zbiornika. Występuje tam kilka zacisznych zatoczek, które są dobrymi łowiskami prawie wszystkich gatunków ryb. Po ominięciu znajdującego się w części południowej przewężenia wypływamy na otwartą przestrzeń, w której znajduje się kilka podwodnych wypłyceń - są to dobre łowiska zwłaszcza ryb drapieżnych. Jedno z nich sygnalizuje znajdująca się na środkowej części północnej dość rozległa kępa trzcin. Po stronie wschodniej tej "górki" skarpa przechodzi bardzo ostro w głąb, nieco łagodniejsza jest natomiast po stronie wschodniej i północnej. Dla spinningi-stów jest to wręcz wymarzone miejsce.

Pod względem rybackim akwen zaliczany jest do typu leszczowego. Występuje w nim m.in.: leszcz, szczupak, węgorz, okoń, karp i lin. Woda jest czysta. Użytkownikiem jeziora jest Zakład Rybacki Spółka Jawna w Wałczu.