Przegląd aktualności kulturalnych Wałcza Przegląd aktualności kulturalnych Wałcza

Wernisaż wystawy 500 lat reformacji w północnej Wielkopolsce

W Muzeum Ziemi Wałeckiej miał miejsce wernisaż wystawy 500 lat reformacji w północnej Wielkopolsce, termin wprawdzie był nietypowy, bo w sobotę po południu, publiczność jednak jak zwykle dopisała. Jest to wystawa wędrowna, której głównymi organizatorami wystawy są Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile i Muzeum Okręgowe w Pile.

Wernisaż rozpoczęła tradycyjnie dyrektor muzeum – Magdalena Suchorska – Rola, w otwarciu uczestniczył ks. Tomasz Wola, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, pomysłodawca wystawy, zaś o zgromadzonych eksponatach opowiadał komisarz wystawy Marek Fijałkowski.

Eksponaty pochodzą z wielu instytucji muzealnych, m.in.: Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Muzeum regionalnego im. Wojciecha Dutkiewicza w Rogoźnie, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Działu Historii i Tradycji w Chodzieży (Miejska Biblioteka Publiczna), Muzeum Ziemi Wałeckiej, ze zbiorów Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile oraz z Parafii św. Antoniego w Wałczu.

Ekspozycję wsparły również osoby prywatne: Zbigniew Juszkiewicz, Stanisław Bejcarz, Marek Krygowski, Dariusz Górzny, Piotr Zamorski. W tematykę wystawy wkomponował się znakomicie koncert zespołu "Cithara Sanctorum".

Zespół, który swą nazwę zaczerpnął z ewangelickiego kancjonału autorstwa ks. Jerzego Trzanowskiego, zwanego niekiedy „słowiańskim Lutrem", zaprezentował utwory średniowieczne i reformacyjne.  Artyści wystąpili w historycznych strojach, grając na replikach historycznych instrumentów, takich jak lira, lira korbowa, lutnia renesansowa i rebec.

Wystawa czynna będzie do 31 maja br. Muzeum serdecznie zaprasza do zwiedzania.
 
Źródło/ tekst i zdjęcia: Beata Stankiewicz, Muzeum Ziemi Wałeckiej