Przegląd aktualności kulturalnych Wałcza Przegląd aktualności kulturalnych Wałcza

40. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej- Wobec własnego czasu już za nami

„…artysta żywego słowa powinien być czułym słuchaczem nie tylko autora i samego siebie, ale i społeczeństwa, z którego wyrasta i w którym żyje. W sztuce żywego słowa ważne są – głos, dykcja i środki ekspresji; ważniejsze – technika, artyzm i kultura, ale najważniejszy jest w niej – człowiek. Taka sztuka potrzebna jest naszym
czasom. Trzeba więc, żeby stawała się coraz powszechniejsza: zarówno na trybunie sejmowej i sądowej, jak przed mikrofonem, na scenie i na estradzie, podczas ogólnopolskich konkursów recytatorskich; żeby jej elementy były nieodłącznym współczynnikiem osobistej kultury każdego Polaka: żeby przyczyniły się do nobilitacji najcenniejszego naszego dobra, jakim jest język i mowa polska."

Mieczysław Kotlarczyk – twórca Teatru Rapsodycznego, 1966
 
 
Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu" odbywający się w Wałczu od 40 lat od początku hołduje właśnie tym zasadom i wartościom. Podczas trzydniowego wydarzenia, które miało miejsce w dniach od 27 - 29 października br. mogliśmy doświadczyć najpiękniejszej i najczystszej formy języka polskiego, nie tylko w recytowanych przez uczestników utworach literackich, ale również podczas koncertu Michała Bajora oraz fantastycznej sztuki teatralnej pt. Bóg Mordu.  Tegoroczny turniej prowadził znany radiowiec i dziennikarz Roman Czejarek.

W konkursie wzięło udział ponad 60 recytatorów z całej Polski, reprezentujących najwyższy poziom i niesamowite umiejętności. W Jury zasiedli: Katarzyn Maciąg – przewodnicząca, Lesław Żurek oraz Kacper Przybyła.

Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło wzruszeń i podziękowań dla twórców wałeckiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej: Tadeusza Szostek, Kazimierza Fecek, Barbary Tuderek, Jerzego Radkiewicza, Zuzanny Przeworskiej oraz Ewy Repeckiej, Krystyny Skrzypczak i Wiesławy Szczygieł związanych z turniejem od samego początku.

 - Dziękuję Wam bardzo, że dziś znów jesteście z nami. Stworzone przez Was dzieło dziś nadal rozwija się w dynamicznym tempie. W czasach, kiedy nasz ojczysty język jest przekształcany i zaniedbywany to prawdziwa uczta dla ducha i ciała być tu dziś i uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu - mówiła podczas oficjalnego wystąpienia Burmistrz Miasta Wałcz Bogusława Towalewska.
 
„Wyobrażam sobie sytuację w trakcie bezpośredniej rozmowy,
kiedy mój przyjaciel wypowiada tekst literacki tak, że ja
nie spostrzegam granicy między jego słowami a słowami poety,
bo te słowa już są mową mojego przyjaciela.
On mówi do mnie, mówi ku mnie – nie recytuje."

Autor nieznany
 
Uczestnicy konkursu oceniani byli w trzech kategoriach: recytacji, poezji śpiewanej i wywiedzione ze słowa, a przesłuchania trwały do późnych godzin nocnych.
W niedzielę 29 października nadszedł dzień na który wszyscy czekali, koncert laureatów i ogłoszenie wyników.
 
Laureatami zostali:
Nagrodę Grand Prix przyznaną przez Burmistrza Miasta Wałcz otrzymał Bartosz Mazurkiewiczowi z Dębna,
 
Kategoria recytacja
I miejsce w kategorii recytacji otrzymał Daniel Janicki ze Szczecina
Dwa II miejsca otrzymali:
Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego i Aleksandra Ignasińska z Poznania.
 
Kategoria poezja śpiewana:
Dwa I miejsce otrzymali Szymon Sroka  ze Starogardu Gdańskiego za „Majster Grisza" Bułata Okudżawy i Szymon Brucki z Torunia.
II miejsce otrzymała Angelika Witusińska z Kwidzyna.
 
Kategoria „wywiedzione ze słowa"
W tej kategorii jury nagrodziło Sebastiana Komadowskiego z Nowego Glinnika. Nagroda ufundowana została przez prof. Bogusława Liberadzkiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego – wycieczka trzydniowa dla 2 osób do Brukseli.
 
 
Na nagrody łącznie przeznaczono 20 000zł. Sponsorami wszystkich nagród byli Urząd Miasta Wałcz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego Urząd Marszałkowski, Poseł na Sejm RP Paweł Suski, Europoseł B. Liberadzki, Starostwo Powiatowe, Aleksandra Olejnik i Adam Biernacki.
 
Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy. A uczestnikom dziękujemy, że byliście z nami i pokazaliście nam piękno naszego języka