Aktualności Aktualności

Wycieczka do Warszawy - Stowarzyszenie Radość z życia

Warszawa – stolica Polski i miasto, które powinien poznać każdy rodowity mieszkaniec tego kraju. To miejsce, kryjące w sobie wiele historycznych tajemnic, gdzie zachwyt wzbudza niejeden zabytek polskiej kultury i niejedno miejsce, ważne dla dziejów naszej ojczyzny. Zobaczyć Warszawę, oznacza więc przeżyć niesamowitą przygodę, podczas której można twarzą w twarz spotkać się z bogatą historią Polski i tak naprawdę poczuć w sobie, co to znaczy: być Polakiem. Dla dorosłych członków Stowarzyszenia „Radość z życia" bardzo ważną kwestię stanowi budowanie patriotycznej świadomości wśród swoich podopiecznych, dlatego postanowiono umożliwić tym młodym, niezwykłym osobom, poznanie stolicy ich ojczyzny – bezpośrednio, w samym jej sercu, a nie tylko na kolorowych fotografiach.

Podróż do Warszawy to dla podopiecznych Stowarzyszenia „Radość z życia" bardzo daleka wyprawa, dlatego postanowiono, że dzieci w stolicy spędzą aż trzy dni. Ich niezwykła przygoda zaczęła się dokładnie 22 lutego, o godzinie 4.00 rano. Nikogo jednak nie przeraziła ta wczesna godzina – radość i podekscytowanie skutecznie przegoniły niewyspanie. Wszyscy uczestnicy warszawskiej wyprawy już od pierwszych kilometrów, odliczali godziny do spotkania z miastem, tak ważnym dla każdego Polaka i chcieli jak najszybciej rozpocząć podbój stolicy.

Po kilku godzinach niecierpliwego oczekiwania, podopieczni Stowarzyszenia i ich opiekunowie zobaczyli nareszcie drogową tablicę z napisem: Warszawa. Wszyscy natychmiast zapomnieli o trudach autokarowej podróży i z radością powitali stolicę, której zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w Pałacu Wilanowskim. Dzieci usłyszały tu historię jednego z najsławniejszych polskich królów – Jana III Sobieskiego oraz przez chwilę mogły poczuć się jak mieszkańcy jego włości.

Kolejne miejsce, jakie przed młodymi podróżnikami odkryła Warszawa, okazało się być jeszcze bardziej niezwykłe, niż królewski pałac, choć nie posiadało tylu bogatych komnat, a jego „zarządca" nie był królem, choć zdecydowanie godzien jest takiego mienia. Osoba bowiem, jaka pojawiła się nagle przed podopiecznymi Stowarzyszenia, sprawiła, że w ich oczach zaszkliły się łzy radości i wzruszenia. Niespodziankę niepełnosprawnym dzieciom postanowił zrobić sam Jurek Owsiak – wielki autorytet i obecnie ikona współczesnej polskiej kultury, znana zarówno ze stworzenia i realizacji idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale również organizator corocznego Festiwalu Woodstock.

Dla gudowskich i wałeckich podróżników, spotkanie to było niezwykle ekscytującym przeżyciem. Dzięki niemu mogły bowiem „na żywo" zobaczyć osobę, którą dotychczas podziwiały tylko sprzed telewizyjnego ekranu. A tu nagle ktoś stworzył im możliwość podania mu dłoni, uścisku, przytulenia się, rozmowy i wspólnego zdjęcia. Takich emocji nie spodziewał się chyba żaden z uczestników wycieczki! 

Żeby ostudzić gorące nastroje młodych podopiecznych Stowarzyszenia, wycieczkowicze udali się na magiczny spacer, podczas którego stolica odkrywała przed nimi poszczególne fragmenty polskiej historii, ukrytej w warszawskich zabytkach i wyjątkowych miejscach. Pomimo, iż zima swoim mroźnym oddechem, próbowała zniechęcić dzieci i ich opiekunów, ci niestrudzenie i z uśmiechem przemierzali kolejne historyczne ścieżki. W ich pamięci zapewne na zawsze pozostaną takie miejsca, jak: Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki czy Grób Nieznanego Żołnierza. To właśnie dzięki bezpośredniemu zderzeniu się z nimi, młodzi ludzie mieli możliwość poznania własnej tożsamości narodowej, mogli poczuć się bliżej swojej ojczyzny i  na zawsze stać się jej ważną częścią.

Kolejny dzień podboju Warszawy rozpoczął się od wizyty na Stadionie Narodowym, gdzie na dzieci czekała długa wspinaczka na sam szczyt trybun, skąd mogli podziwiać ten niezwykły, sportowy obiekt, na którym drużyna Lewandowskiego strzeliła niejednego gola. Każdy z młodych podróżników miał okazję na chwilę zamknąć oczy i poczuć się jak prawdziwy kibic, z biało czerwoną flagą na policzku.   

Wiele ekscytacji i radości dostarczyła również wszystkim podopiecznym Stowarzyszenia największa w Europie wystawa budowli z klocków LEGO, którą dzieci mogły podziwiać przy okazji wizyty na Stadionie Narodowym.

Po niezwykłych wrażeniach sportowych, przyszedł czas na rozrywkę intelektualną, którą zapewniła zwiedzającym wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Eksperymentowanie, przeprowadzanie zadziwiających doświadczeń i interaktywne wystawy, pochłonęły dzieci na długi czas. Ta specyficzna nauka przez zabawę, pozwoliła im zapoznać się z wieloma prawami nauki, poznać mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, a także z bliska ujrzeć wszechświat. Młodzi podróżnicy poczuli się więc jak prawdziwi naukowcy, odkrywający kolejne, niesamowite  elementy otaczającej ich na co dzień rzeczywistości, o których istnieniu do tej pory nie mieli nawet pojęcia.

Warszawa w dniu trzecim, dla podopiecznych Stowarzyszenia cofnęła się w czasie i ukazała im czasy Powstania Warszawskiego. Dzieci, przechadzając się po korytarzach Muzeum Powstania Warszawskiego, zobaczyli i wysłuchali historii jego bohaterów, ucząc się jednocześnie czym jest prawdziwy patriotyzm. Z kolei na korytarzach Zamku Królewskiego mogły one „naocznie" spotkać się z polskimi królami i po raz kolejny, bezpośrednio dotknąć polskiej historii. Królewskie przywitanie rozpoczął również spacer po warszawskiej Starówce, gdzie młodych turystów zaskoczyła postać Zygmunta III Wazy, stojącego dumnie na swojej kolumnie. Każdy z podróżników dosłownie chłonął magiczny klimat tego miejsca i z podziwem błądził wzrokiem wokół siebie, chcąc zapisać w pamięci jak najwięcej jego piękna.

Na koniec wyprawy Warszawa sprawiła podopiecznym, jeszcze jedną, zupełnie niezaplanowaną niespodziankę. Podczas przemierzania autokarem kolejnych ulic stolicy, jego kierowca został nagle  poproszony przez Inspekcję Ruchu Drogowego o zatrzymanie pojazdu na wyznaczonym parkingu. Wszyscy spodziewali się kontroli, jednak sprawy potoczyły się w zupełnie innym kierunku. Cała grupa uczestników wycieczki została zaproszona do udział w krótkim briefingu prasowym, który został zorganizowany z myślą o akcji "Bezpieczny Autokar - Ferie 2018". Gościem specjalnym wspierającym całe przedsięwzięcie był Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk oraz znany piosenkarz, idol wszystkich podopiecznych wyprawy - Zenon Martyniuk. Niespodziewaną okazję do spotkania ze swoim idolem, dzieci wykorzystały w stu procentach: były uściski, zdjęcia oraz wspólne wykonanie ich ulubionej piosenki "Przez twe oczy zielone".

Ten niespodziewany prezent od stolicy stał się taką „wisienką na torcie" całej wycieczki i spełnieniem marzeń dla jej młodych uczestników. Dzieci ze smutkiem żegnały się z Warszawą, a ich opiekunowie z radością przyglądali się ożywionym twarzom. Wiele trudu bowiem przyniosło członkom Stowarzyszenia zorganizowanie tej wyprawy, ale przecież zdecydowanie: BYŁO WARTO. I choć w oczach niejednego dziecka szkliły się łzy oraz tęsknota za kolejnymi przygodami, na ich twarzach gościła ogromna radość i ekscytacja, tym wszystkim, co w ciągu tych trzech dni zdążyli przeżyć. Dla wszystkich członków wycieczki, pozostanie ona w pamięci na długo, lecz dla wielu z nich ta krótka podróż stanie się wręcz wyprawą życia!  


Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.